ورود

هارمونی کاربردی

نویسنده: وارطان ساهاکیان ، نیکولای ریمسکی کورساکف

کتابی آموزشی که برای هنرجویان مقطع لیسانس و فوق ‌لیسانس رشته آهنگسازی تهیه شده است. این کتاب، مطابق برنامه آموزش موسیقی کنسرواتوار سن‌پطرزبورگ و دیگر آکادمی‌های موسیقی اواخر قرن نوزدهم تألیف ریمسکی کورساکف می‌باشد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-841-471-964-978

تعداد صفحات 142

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

کتاب های دیگر نویسنده

 

تسلط به هارمونی، یکی از ملزومات آهنگ‌سازی است و در سال‌های اخیر، کتاب‌های زیادی در این زمینه ترجمه و تألیف شده‌اند. کتاب «هارمونی کاربردی»، نوشته نیکلای ریمسکی کرساکف، آهنگ‌ساز برجسته اواخر قرن نوزدهم میلادی است که سوئیت «شهرزاد» او در ایران بسیار محبوب است.
این کتاب، در بیش از یک قرن گذشته، ‌همواره منبعی جامع و کاربردی برای آموزش عملی قوانین هارمونی بوده است و برخلاف سایر کتاب‌های آموزش هارمونی، ‌که بیشتر به هارمونی تحلیلی می‌پردازند، جنبه کاربردی و خود‌آموز دارد. این کتاب ترجمه وارطان ساهاکیان، ‌آهنگ‌ساز و مدرس برجسته کشورمان است. تسلط ساهاکیان به آهنگ‌سازی و تجربه سال‌ها تدریس موسیقی، ‌یکی از دلایلی است که در ترجمه روان و صحیح کتاب نقش موثری داشته است. کتاب با مقدمه‌ای کوتاه در مورد تئوری موسیقی و انواع آکورد‌ها آغاز می‌شود و بلافاصله به بحث هارمونی می‌پردازد. در هر قسمت، نویسنده توضیح کوتاهی در مورد مباحث تئوریک داده است و ‌مثال‌هایی در مورد چگونگی اتصال آکورد‌ها و حرکت‌های ملودیک و کاربرد عملی مباحث ارائه‌شده ذکر کرده است. در پایان هر مبحث، تمرین‌هایی ارائه شده است تا هنرجویان بتوانند به‌طور عملی هارمونیزاسیون را تجربه کنند.
کتاب حجم زیادی ندارد، ‌اما به جرات می‌توان گفت تمامی اصول و قواعد هارمونی و نکات لازم برای آهنگ‌سازی، به خوبی و با دقت تمام در آن بیان شده است. این کتاب دستیار و مرجعی مناسب برای تمامی هنرجویان و علاقه‌مندان به موسیقی و آهنگ‌سازی است و استقبال خوب اهالی موسیقی از این کتاب، ‌گواهی بر این مدعاست.

نویسنده

وارطان ساهاکیان

زندگینامه واراطان ساهاکیان در سال 1336 در شاهرود متولد شد و تا 15 سالگی ساکن همین شهر بود. او از 15 سالگی تاکنون در تهران سکونت دارد. واراطان دارای مدرک معادل دکترای عمومی از دانشگاه هنر و به ‌عنوان مدرس در هنرستان و دانشگاه هنر مشغول تدریس است.        

نویسنده

نیکولای ریمسکی کورساکف

زندگینامه

نیکولای ریمسکی کریسکف متولد،1844 آموزگار موسیقی و آهنگساز اهل روسیه است.

کتاب های مرتبط
پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

عصرهای کریسکان

کالک های خاکی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

زندان الرشید

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

مربع های قرمز

زینب عرفانیان