ورود

بچه‌های سنگان (پالتویی)

نویسنده: حسین فتاحی

رمان «بچه‌های سنگان» که مربوط به سال 57 است، داستان زندگی نوجوانی را حکایت می‌کند که پدرش از نیروهای ارتشی است و به دلیل تمرد از دستور مافوقش، به نقطه‌ای دور دست تبعید می‌‏شود.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-744-9

تعداد صفحات 184

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

 

انقلاب درخت بود؛ درختی تناور و سبز که ریشه‌هایش آرام آرام در همه جای این خاک رخنه می‌کرد. مثل نوای خوشی بود که خیلی زود به همه شهر‌ها و روستا‌ها رسید؛ حتی به روستای سنگان، جغرافیایی که حسین فتاحی برای روایت قصه‌اش انتخاب می‌کند تا در ادبیات داستانی انقلاب، جای مردان و زنان و بچه‌هایی که در هر گوشه این سرزمین بپا خاستند، خالی نباشد.
ماجرا از سرکشی یکی از نیروهای ارتشی از مافوقش آغاز می‌شود. او خانواده‌اش را بعد از تبعید، به روستای سنگان می‌فرستد. او پدر قهرمان قصه ماست و به عنوان یک فرد انقلابی غیابش نیز در طول داستان، سرنوشت‌ساز و آگاهی‌دهنده است. غیاب او بستری است برای حضور پسر نوجوانش در حادثه‌ای بزرگ به نام انقلاب. همه چیز از زوایه دید عباس روایت می‌شود و نویسنده ضمن وفاداری به واقعیت ماجرا‌ها، در عین حال تردید‌ها، ترس‌ها و بی‌باکی‌های غریزی و در ‌‌‌نهایت آگاهانه و بالغانه یک نوجوان را در قصه خود از یاد نبرده است. داستان دارای تنوع جغرافیایی است و آدم‌های داستان در مسیر این تغییر جغرافیایی، همواره در حال حرکتند تا قصه را پرتپش و جاندار پیش ببرند. «بچه‌های سنگان» نثری ساده و روان دارد و گزارشگر روزهای ملتهب قبل از ۱۷ شهریور است. فتاحی «بچه‌های سنگان» را نخستین بار سال ۷۴ منتشر کرد و در سال ۸۸ بازتولید شد.

نویسنده

حسین فتاحی

حسین فتاحی:
متولد ١٣٣٦ مترجم و نويسنده کودک و نوجوان
کتاب های نویسنده
روزی که دیر نمی شود
فصل کبوتر
بچه‌های سنگان
مثنوی معنوی - قصه های شیرین ایرانی 3
زندانی قلعه هفت حصار
کودک و توفان
تکه ای از آسمان

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
عصرهای کریسکان

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

چراغ های روشن شهر

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

آن بیست و سه نفر

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

فرنگیس

مهناز فتاحی

زندان الرشید