ورود

پسری که کلاغ شد

نویسنده: محمد کاظم مزینانی

نمای نزدیک:«پسری که کلاغ شد» داستانی است در ستایش خیال. داستانی که خواب‌ها را ارج می‌نهد و آدم‌های خوب قصه‌اش آنهایی هستند که خواب می‌بیند. همه ماجرا از کلاغ شدن پسری آغاز می‌شود که آرزوی پرواز داشته است. حرکت او در قصه، حرکتی است رو به بالا، به دنیای خواب‌ها و خیال‌ها؛ حرکتی که آغازگر حرکت‌های دیگر می‌شود. پدر خشک و عبوسش که اهل نظم و قانون بوده و هیچ وقت خواب نمی‌دیده، حالا کم‌کم خواب می‌بیند و زندگی‌اش در رقصی شکوهمند با شعرهای همسرش طاووس، به رنگی در می‌آید، اما طاووس از‌‌ همان ابتدا مثل مادرش «ننه جون» اهل خیال است و شعر و کودکی و برای او باور این قصه سخت نیست که پسرش به کلاغی تبدیل شده است.داستان مزینانی مملو از شاعرانگی‌های ناب و افسانه‌ای است. قصه بازگشت به کودکی است. او در داستانش همه خواب‌ها را واقعیت می‌بخشد و در روایتی خیال‌گونه و فانتزی، به زندگی کلاغ‌هایی می‌پردازد که از دید آدم‌ها موجوداتی زشت و بی‌فایده‌اند، اما هر کدام سرنوشتی دارند و برای زندگی آدم‌ها منفعتی. توصیف نویسنده از آمیختگی حواس انسانی و حیوانی و ارتباط با کلاغ‌های دیگر برای پسری که کلاغ شده، از جذابیت‌های قصه به شمار می‌رود. مزینانی داستانش را با پایانی غیرمنتظره به انتها می‌رساند که نشان می‌دهد او ذاتا شاعر است و حتی وقتی داستان می‌نویسد، جهان را از دریچه فراخ شعر می‌بیند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-552-506-964-978

تعداد صفحات 101

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری کوتاه

  نمای میانی:اهل دامغان است و نامش با کتاب «شاه بی‌شین» گره خورده. نویسنده متولد ۱۳۴۲، فعالیت ادبی‌اش را خیلی زود یعنی از سن ۲۱ سالگی آغاز کرده و نگاهی به کارنامه پروپیمانش در زمینه شعر و داستان کودک و نوجوان، تحقیق، سفرنامه، طنز و ... نشان می‌دهد که نوشتن در تمام این سال‌ها دغدغه اصلی‌اش بوده است. محمدکاظم مزینانی سابقه فعالیت مطبوعاتی هم دارد و کتاب‌هایش تاکنون جوایز بسیاری دریافت کرده‌اند. نمای دور:محمدکاظم مزینانی (نویسنده کتاب): چرا به داستان گرایش پیدا کردم؟ به این خاطر که داستان را گویا‌ترین بیان هنری و ادبی در جهان معاصر می‌دانم. به جرات می‌توان گفت که هیچ ابزار هنری دیگری ـ حتی سینما ـ نتوانسته مانند داستان، انسان معاصر را در خود بازبتاباند. نقش و ارزش داستان از این نظر، بی‌مانند است. دلیل دیگر اینکه همچون شعر، در داستان هم با جادوی کلام روبه‌روییم. از این گذشته، در جهان معاصر و به ویژه در سرزمین خودمان، داستان ابزاری است بسیار مناسب برای نواندیشی، نوبینی و نوزیستن. داستان برای ما می‌تواند پلی باشد برای رفت و آمد بین جهان‌های قدیم و جدید؛ راهی برای برون‌رفت از چالش‌های فکری و فرهنگی؛ دستاویزی برای پیوند زدن مفاهیم و باورهای قدیم و جدید و دست آخر، با کمک داستان ـ به مفهوم مدرن آن ـ می‌توان به تمام عرصه‌های زندگی سرک کشید. می‌توان به دنیای مذهب و شخصیت‌های دینی پا گذاشت. از کتاب:با خودش فکر کرد: «نه! من هیچ وقت آدمیزاد نبوده‌ام. من یک کلاغم؛ کلاغی مثل همه کلاغ‌های دیگر؛ با این تفاوت که زیادی فکر و خیال می‌کنم و زندگی‌ام را با خواب و خیال می‌گذرانم. آخر چگونه ممکن است که یک آدم ناگهان کلاغ شود؟ اگر اینطور است، پس خانه ما کجاست؟ مدرسه‌ای که همیشه فکر می‌کردم روزی در آنجا درس می‌خوانده‌ام کجاست؟ پدر و مادرم کجا رفته‌اند؟»... می‌خواست به دنبال کاهن بزرگ کلاغ‌ها برود؛ اما ....صفحه 83 از همین قلم: شاه بی‌شین (سوره‏ مهر) رازهای زندگی یک کلاغ (سوره ‏مهر) پاییز در قطار (سوره‏ مهر) شعر‌های ناتمام (سوره ‏مهر) کلاغ‌های کاغذی (کانون پرورش فکری) سوار سوم (پیدایش) ماه در گهواره (رشد) لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

محمد کاظم مزینانی

زندگینامه

کاظم مزینانی سال ١٣٤٢ در دامغان متولد شد و تحصیلات خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی به پایان برد. وی در حوزه کودک و نوجوان چندین اثر دارد که می‌توان آن‌ها را به داستان و شعر نوجوان و کودک تقسیم کرد. کتاب «پائیز در قطار» او در سال 85 توانست جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در بخش کودک و نوجوان را بدست آورد. چندی پیش از او رمانی درباره زندگانی محمدرضا پهلوی منتشر شد. این رمان که عنوان «شاه بی شین» برای آن انتخاب شده، در جشنواره داستان انقلاب ایران مورد تقدیر قرار گرفته بود. آثار: آب یعنی ماهی شعرهای ناتمام ساده مثل آسمان ای زمین ای سنگدل نان و شبنم کلاغ‌های کاغذی خدای جیرجیرک‌ها تنها انار خندید سوسک‌ها تنهایند.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
اردوگاه اطفال

زندان الرشید

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

راز نگین سرخ

عصرهای کریسکان

آن بیست و سه نفر

ضربت متقابل

فرنگیس

مهناز فتاحی

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده