ورود

به لهجه انگور

نویسنده: حسن یعقوبی

مجموعه شعر «به لهجه انگور» در قالب‏های غزل، رباعی، دوبیتی و سپید شکل گرفته که در این میان شاعر غزل‏هایش را به سه دسته «غزل‏های تغزل»، «غزل‏های آیینی» و «غزل‏های پایداری» تقسیم کرده است. در مجموع از 68 قطعه شعر این دفتر 51 قطعه غزل، 3 قطعه رباعی، 6 قطعه دوبیتی و 8 قطعه سپید است که آشکارا تمایل شاعر به غزل‏ سرایی را نشان می‏دهد. بیشترین حجم کتاب به غزل‏های تغزل اختصاص یافته که در آن با شعرهایی عاشقانه مواجه هستیم. شعرهایی با زبانی امروزی اما بهره‏مند از وجوه، ارجاعات و نگرش‏های سنتی شعر فارسی. در شعرهای آیینی شاعر با زبانی توصیفی و تا حدی نمادگرا سعی کرده است رنگ و بویی متفاوت از دیگران به شعرهای آیینی‌اش بدهد. این ویژگی اگرچه تا حدی این تفاوت را ایجاد کرده و در مواردی لحن تأمل برانگیز دلنشینی را به شعرها داده است اما در مقابل به نظر می‏رسد از کاربرد عنصر عاطفه و در نتیجه تأتیرات عاطفی این شعرها کاسته است. این امر در غزل‏ های پایداری این مجموعه نیز صدق می‏ کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 987-600-175-105-9

تعداد صفحات 138

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

شاعر مجموعه «به لهجه انگور» در جواب سؤالی درباره گرایش به فرم در شعر جوان امروز چنین پاسخ می‌دهد: «شاعران امروز به نسبت دهه بعد از انقلاب بیشتر به فرم گرایش پیدا کرده‌اند و این اجتناب‌ناپذیر است.
در دهه 60 به خاطر شرایط انقلاب و جنگ، شاعران درگیر محتوا بودند و به فرم توجهی نداشتند ولی با تغییر یافتن شرایط این ضرورت احساس شد که به فرم توجه بیشتری شود. البته این استدلال نباید این شائبه را ایجاد کند که حتماً باید فرم‌گرا بود. افراط و تفریط اصلاً خوب نیست.» در واقع شیوه خود او هم در اولین مجموعه‌اش این‌چنین است. او در این مجموعه چه در غزل‌هایش و چه در چند شعر سپیدش کوشیده به یک تعادل ضمنی در فرم و محتوا برسد. شعرهایی که در آنها نه فرم نادیده گرفته شده و نه هدف اصلی و مقصد نهایی محسوب شده است. این تعادل باعث شده مخاطب در مجموع از مواجهه با این مجموعه راضی باشد یا به عبارتی مجموع مخاطبان از گشت و گذار در چنین مجموعه‌ای ناراضی برنگردند. این تعادل در دیگر وجوه شعرها نیز خود را نشان می‌دهد. تعادل در کاربرد عناصر شعر و تعادل در استفاده از صورت‌های گوناگون هر کدام از این عناصر در شعرها وجود دارد که این نشان هوشمندی شاعر و همه‌جانبه نگری او است.

نویسنده

حسن یعقوبی

حسن یعقوبی متولد اول آذر سال 1354 در شهر سرخه است و دارای مدرک کارشناسی ارشد است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

لشکر خوبان

کالک های خاکی

راز نگین سرخ

چراغ های روشن شهر

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی