ورود

ساعت 1:25َشب به وقت بغداد

نویسنده: اسماعیل امامی ، مریم احدپور

نمای نزدیک:اسماعیل امامی و همسرش مریم احدپور در کتاب «ساعت 1:25َ شب به وقت بغداد» پای خاطرات تلخ و شیرین سال‌های جنگ و اسارت عادل خانی از آزادگان استان اردبیل نشسته‌اند و خاطرات این اسیر ایرانی را ثبت و تدوین کرده‌اند. این مصاحبه‌ها بیشتر در منزل عادل انجام شده و در بعضی جلسات خانواده وی نیز پای صحبت روایتگران کتاب قرار گرفته‌اند. در این کتاب صنوبر فریاد (مادر عادل خانی) خاطراتی خواندنی و جذاب را بیان می‌کند که به قول روایتگران کتاب به سادگی نمی‌توان از آن‌ها گذشت زیرا نشستن پای صحبت مادران رزمنده می‌تواند ابعاد تازه‌ای از دفاع هشت ساله ایران را در پشت جبهه‌ها روشن کند. خواننده در تک تک صفحه‌های این کتاب می‌‌تواند نظاره‌گر دلاوری‌ها، استقامت و پایداری آزادگانی باشد که در دفاع از میهن هر گونه شکنجه‌ای را تحمل کرده و خم به ابرو نیاورده‌اند. امامی و احدپور در این مصاحبه‌ها که کار گفت‌وگو و تدوین آن دو سال به درازا کشیده روایتگرانی هستند که با درد و رنج اسیران جنگی آشنا می‌شوند زیرا تنها یک خاطره را بازگو نمی‌کنند بلکه در کنار یک خاطره، خاطرات دیگر اسرای جنگی را نیز برای خواننده به تصویر می‌کشند. خانی در این کتاب، خاطرات چهار سال و سه ماه و پنج روز اسارتش را به شکلی اثرگذار و دقیق برای مصاحبه‌کنندگان و خوانندگان روایت کرده است. پایان‌بخش کتاب «ساعت 1:25َ شب به وقت بغداد»، تصاویری از او در جبهه‌های جنوب به همراه نامه‌هایی است که برای خانواده‌اش نوشته است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 2-034-175-600-978

تعداد صفحات 167

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

  نمای دور:مرتضی سرهنگی (نویسنده): برخی از آزادگان کشورمان در سخت‏ترین وضیعت اردوگاه‌ها اقدام به نوشتن وقایع در کاغذهای در اصطلاح کاغذ سیگار پیچ می‌کردند که نشان دهنده شعور و فهم رزمندگان اسلام در مقایسه با سایر جوامع است. جنگ یک سرباز با نوشتن خاطراتش کامل می‌شود و اگر این کار را نکند جنگیدن او ناقص است. خاطرات دوران اسارت که از آن به عنوان ادبیات بازداشتگاهی یاد می‌شود ساخته نمی‌شود؛ همزمان با آزادی هر اسیری متولد می‌شود و باید با ثبت خاطرات به رشد آن کمک کرد. اسماعیل امامی(نویسنده): این کتاب روال داستانی دارد اما بر پایه خاطرات خانی است. بهترین ویژگی این خاطرات حسن صداقت راوی در گفتن خاطرات است. شخصیت خانی مثل اکثریت اشخاص جامعه است و نوع نگاه او نه سیاه و نه سفید، بلکه خاکستری است. از کتاب:روزهای سختی را می‌گذراندیم... بعثی‌ها برای زدن اسرا از کابل فشار قویِ لُخت‌شده و انواع باتوم و تسمه‌ ماشین‌آلات سنگین استفاده می‌کردند. از بینی، گوش، مژه‌ها و زبان اسرا انبرقفلی آویزان می‌کردند و با انبردست دندان‌های اسرا را می‌شکستند. سربازان عراقی بچه‌ها را لخت کرده و آن‌ها را روی موزاییک می‌کشیدند. پوست بدنشان کنده می‌شد و می‌سوخت. پایمان را به فلک بسته و باسیم لخت‌شده به کف پایمان می‌زدند. مواد شوینده و پودر رختشویی را به خوردمان می‌دادند. صفحه 75 لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

اسماعیل امامی

اسماعیل امامی متولد 1362 اردبیل. از سال 1380 فعالیت خود را در زمینه سرودن شعر و داستان کوتاه و خاطره‌نویسی شروع کرد و در چندین جشنواره کشوری و استانی هم برگزیده شده است.

مریم احدپور
متولد 1358 اردبیل. از سال 1376 فعالیت خود را در زمینه داستان کوتاه و خاطره نویسی آغاز کرد و در چندین جشنواره کشوری و استانی هم برگزیده شده است.
 

کتاب های مرتبط
فرنگیس

مهناز فتاحی

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

اردوگاه اطفال

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

عصرهای کریسکان

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

راز نگین سرخ

کوچه نقاش ها

راحله صبوری