ورود

دایره المعارف انقلاب اسلامی - جلد اول

نویسنده: واحد تدوبن دایره المعارف انقلاب اسلامی

دایره‌المعارف انقلاب اسلامی نتیجه همکاری بیش از 50 نفر در مدت حداقل 4 سال می‌باشد. دوری از جملات رسمی به طوری که خوانندة جوان را به یاد خستگی کتاب‌های درسی نیندازد و مصور بودن، از بهترین ویژگی‌های این دایرةالمعارف است. توضیح دربارة مفاهیم انقلاب، گروه‌های مبارزه، شخصیت‌ها، رویدادها، مکان‌ها و زمان‌هایی که به نحوی با این پدیده مرتبط بودند در این کتاب آمده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 6-026-506-964-978

تعداد صفحات 290

نوبت چاپ ششم

سال چاپ اول

قطع کتاب رحلی

کتاب های دیگر نویسنده

 

برخلاف برخی دیدگاه‌های سهل‌انگارانه در خصوص پیشینه تاریخی دایره‌المعارف‌های فارسی که دامنه آن را تا قرون اولیه هجری گسترش داده و آثاری چون «شفا» و «دانشنامه علایی» (از تالیفات علمی ابن‌سینا) را نیز در دسته‌بندی موضوعی فرهنگنامه‌ها قرار می‌دهند، باید توجه داشت که این شیوه علمی نوشتاری، مبتنی بر قواعد دقیق نگارشی و نگرشی است که کلیه الزامات و حدود و ثغور آن در چارچوب دنیای جدید صورت‌بندی و تعریف شده است. در کشور ما نیز آنچنان‌که جمعی از شاخص‌ترین محققان از جمله دکترغلامعلی حدادعادل تصریح کرده‌اند؛ این ژانر علمی از ممتازترین دستاوردهای علمی انقلاب اسلامی تلقی می‌شود که با توجه به تأکید مقام معظم رهبری در سال 1362 مبنی بر ضرورت تالیف دانشنامه ‌تشیع، باید ایشان را پدر دانشنامه‌نویسی در ایران دانست.
از این حیث مجموعه «دایره‌المعارف انقلاب اسلامی» در رده آثاری قرار می‌گیرد که اگرچه از لحاظ وجودی وابسته و مبتنی بر انقلاب اسلامی است اما از بعد موضوعی محیط بر آن بوده و از منظری بالاتر، به واکاوی در ابعاد و زوایای گوناگون آن در گستره کلی تاریخ معاصر ایران می‌پردازد.
این مجموعه مصور سه جلدی که در سال 1379 با هدف آشنا کردن گروه‌های سنی نوجوان و جوان با مفاهیم انقلاب، گروه‌های مبارز، شخصیت‌ها، رویدادها و زمان‌هایی که به نحوی با این پدیده مرتبط بودند به تصویب رسید، در مجموع مشتمل بر 870 مدخل است که در دایره زمانی سال 1340 (آغازین سال‌های شکل‌گیری انقلاب اسلامی) تا 1357 (زمان پیروزی آن) شکل گرفته است. موضوعات برجسته‌ای چون دفاع هشت ساله مردم ایران (1359 تا 1367) و برخی مفاخر فرهنگی و حوادث مهم تاریخی و موضوع‌هایی از جهان اسلام، به ویژه تاریخ تشیع نیز به صورت ویژه مورد توجه مؤلفان این مجموعه قرار گرفته‌ است. مجلد حاضر حاوی 260 مدخل از آبادان تا ثقفی (خدیجه) است که با همت واحد تدوین تاریخ انقلاب اسلامی زیر نظر شورای عالی دایره‌المعارف انقلاب اسلامی  گردآوری و تدوین شده است.
برخورداری از زبان علمی معیار ضمن در نظر داشتن گروه سنی مخاطبان نوجوان و جوان در نگارش مقالات این دایره‌المعارف از مهم‌ترین امتیازات آن به شمار می‌آید که می‌تواند سهم چشمگیری در ارتقاء آگاهی‌های تاریخی این گروه سنی حساس داشته باشد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
راز نگین سرخ

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

کالک های خاکی

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

فرنگیس

مهناز فتاحی

زندان الرشید