ورود

روز شمار انقلاب اسلامی - جلد یازدهم

نویسنده: میرزا باقر علیان‌ نژاد

روایتی مستند درباره چهار روز پرالتهاب از تاریخ انقلاب که به فرار شاه منجر شد

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-888-506-964-978

تعداد صفحات 459

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

اتفاقات به وقوع پیوسته چهار روزی که در جلد یازدهم روزشمار انقلاب بررسی می‌شود، جزء روزهای پر التهاب تاریخ انقلاب است. در این روزها در حالی که دانشگاه‌ها تحت فشار ملت و اساتید دانشگاه و دانشجویان بازگشایی می‌شوند،  امام خمینی طی 9 مصاحبه، سه پیام و یک کنفرانس خبری با خبرنگاران رسانه‌های خارجی ضمن تشریح اهداف انقلاب به تشریح چگونگی تشکیل حکومت جمهوری اسلامی مدنظر خود از ابعاد اقتصادی، سیاسی و فرهنگی می‌پردازند و آن را کاملا متفاوت از حکومت‌هایی معرفی می‌کند که در کشورهایی نظیر عربستان و لیبی مستقر هستند. در این پیام‌ها و گفت‌و‌گوها رهبر انقلاب ضمن دعوت ملت به ادامه مبارزه از آن‌ها می‌خواهد که از این حیله رژیم یعنی تقابل با بدنه ارتش بپرهیزند؛ و با عطوفت آن‌هارا در آغوش پر مهر انقلاب جای دهند و از بدنه ارتش نیز می‌خواهد که به صفوف به هم پیوسته ملت بپیوندند، این تذکر توامان رهبر انقلاب خطاب به ملت و ارتش خیلی زود سبب نزدیکی این دو می‌شود به طوری که مردم به جای تقابل با سربازان روی اسلحه آن‌ها گل می‌گذارند.
در این جلد همچنین به تحولاتی نظیر گسترش مخالفت مردمی با حکومت شاه و دولت شاپور بختیار در سراسر کشور، انعکاس گسترده مصاحبه‌ها و پیام‌های امام خمینی در خبرگزاری‌ها و مطبوعات داخلی و خارجی، رای اعتماد مجلسین سنا و شورای ملی به کابینه شاپور بختیار، ادامه اعتصاب‌ها در سراسر کشور، تدارک راهپیمایی اربعین توسط جامعه روحانیت مبارز در پی پیام امام خمینی و سرانجام فرار شاه در 26 دی ماه سال 1357 پرداخته شده است و شادی یک ملت را از این فرار به تصویر کشیده است.  در این اثر همچنین گمانه‌زنی‌هایی هم که از سوی برخی از خبرگزاری‌های داخلی و خارجی درباره اسامی اعضای شورای انقلاب شده، آمده است.
از دیگر ویژگی‌های این مجلد  انتشار حدود دویست قطعه عکس، سند با استفاده از آرشیو واحد تدوین انقلاب اسلامی است. پرویز سعادتی و دیگر همکارانش برای تنظیم این روزشمار از منابع کتابخانه ملی، کتابخانه مجلس، کتابخانه وزارت ارشاد، کتابخانه وزارت امور خارجه، کتابخانه حوزه‏هنری، آرشیو موسسه اطلاعات و ده‌ها مرکز و کتابخانه دیگر بهره گرفته‌اند که به طرز چشمگیری اعتبار پژوهشی اثر را نزد مخاطب ارتقا داده است.  

نویسنده

میرزا باقر علیان‌ نژاد

زندگینامه

 میرزاباقر علیان‌نژاد در سال 1350 در تهران متولد شد. علیان‌نژاد پس از اخذ دیپلم  ریاضی فیزیک از سال 1371 به عنوان متصدی امور اجرایی واحد تدوین تاریخ انقلاب اسلامی در حوزه هنری مشغول به کار شد. او همزمان در رشته مدیریت مدرک کارشناسی گرفت و   دوره آموزش مطالعاتی مدیریت اجرایی (نگاه دانش) را گذراند و هم‌امنون دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد رشته مدیریت است. علیان‌نژاد در طول 23 سال فعالیت در حوزه هنری مسئولیت طرح ‌های پژوهشی 15 خرداد (43-1340)، تدوین تاریخ انقلاب اسلامی (57-1356)، دایره‌المعارف انقلاب اسلامی، مزار مشاهیر ایران و دبیری اجرایی همایش ملی 15 خرداد را بر عهده داشته‌ است. علیان نژاد در شوراهای تخصصی دایره‌المعارف انقلاب اسلامی، فرهنگنامه 15 خرداد، فرهنگنامه زندان پهلوی دوره پهلوی، همایش 15 خرداد و سایت 15 خرداد نیز عضویت داشته است. ایشان همچنین استاد مشاور چند پایان‌نامه دانشجویی در زمینه انقلاب اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد بوده‌اند.
اصلی‌ترین پژوهش علیان‌نژاد در حوزه هنری نگارش ده جلد روزشمار انقلاب اسلامی است که تاکنون (1394) شش جلد آن منتشر شده است. علیان‌نژاد علاوه بر این نگارش کتابهای زندگینامه آیت‌الله بهشتی در کتاب او یک ملت بود و کتاب از تبعید تا پیروزی (زندگی‌نامه و مجموعه مقالات و مصاحبه‌های آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی) را به عهده داشته است. این نویسنده تاکنون ده‌ها مقاله برای کتابهای دایره‌المعارف انقلاب اسلامی، فرهنگ ناموران ایران و فرهنگ زندان سیاسی دوره پهلوی نگاشته است. از علیان‌نژاد دهها مقاله و یادداشت در نشریات مختلف (اطلاعات، کیهان، ملت ما، کیهان فرهنگی، داستان همشهری، فصل‌نامه مطالعات تاریخی و ...) و سایتهای 15 خرداد، انقلاب اسلامی، تاریخ شفاهی و ... منتشر شده است.
علیان نژاد برگزیده و تقدیر شده نخستین جشنواره کتابهای برتر حوزه مطالعاتی انقلاب اسلامی و امام خمینی در سال 1385  از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی و برگزیده و تقدیر شده به عنوان هنرمند برتر انقلاب اسلامی در گروه تاریخ انقلاب در سال 1387 در سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از سوی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی است.
 

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
شن‌های سرخ تکریت

عبدالامیر افشین‌پور

خواب مترسک (مجموعه هاپول و گرگ و گله )

افسانه شعبان نژاد

مبانی طراحی گرافیک

حسام حسن زاده

دست بزنم به قلیون

ماهی عروس نداره

رودابه حمزه ای

مهتاب در قلمرو شب (مجموعه غزل)

خسرو احتشامی هونه گانی

انقلاب اسلامی و مبانی بازتولید آن

دکتر عماد افروغ

هفت شاعر از فردا

محمد جواد آسمان

بود و نابود

سید هاشم حسینی

راز و رمز در چند مراسم نوروزی شمال ایران

جهانگیر دانای علمی

کتاب های پیشنهادی ما
نوشتم تا بماند (یادداشت‌های روزانه جنگ آیت‌الله جمی )

محسن کاظمی

معرفت شناسی آثار صناعی

اسماعیل بنی اردلان

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

بادبادک های دیار مادری

اصغر معاذی مهربانی

بچه های مسجد (4) (نمایشنامه )

گروه نویسندگان

قصه های شهر جنگی (پالتویی)

جمعی از نویسندگان

پشت دیوارهای شهر

سید سعید موسوی

سفر دور دنیا

جمعی از نویسندگان ،ضیاء الذین ترابی

عطر سیب

اشعار منتخب سوگواره عطر سیب

در خواب های دیگران

حسن احمدی

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
فلسفه تمدن نوین اسلامی

حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضا غلامی

خشخاش ها

امان میرزایی

دو نظریه تروریسم و فداکاری در ایران

یعقوب توکلی

صدای درخت ها

حسین عبدی

بزرگمرد کوچک

حسین نیری

گرگ و یوسف (مجموعه عروسک ها از بهشت می آیند)

مهدی پوررضائیان

درسهایی درباره داستان نویسی

نوشته : لئونارد بیشاپ / ترجمه : محسن سلیمانی

عمو نوروز و چهل دزد (مجموعه شکرستان)

سروش چیت ساز

آلواتان

علی محمد ابراهیمی، حجت ایروانی، عباس پاسیار، ولی صابری ، حمید حمیدیه

خواب آذر

طیبه نجفی

نماد ها

دانلود اپلیکیشن

ما را دنبال کنید +

آدرس : خیابان حافظ، خیابان رشت ،پلاک 23، صندوق پستی 1144/15815

تماس با پشتیبانی 66460993 021 (ساعت 9 الی 18)
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت انتشارات سوره مهر می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.