ورود

چای چوپان

نویسنده: عباس احمدی

نمای نزدیک:تصویر فلک یک‏سره در صحن تو پیداست/ از بس که بدان بال ملایک زده جارو تا صید کند یک‏نظر از گوشه چشمت/ صیاد زند ناله که: یا ضامن آهو پیش تو دراز است مرا دست گدایی/ با کاسه دل، کاسه سر، کاسه زانو عباس احمدی در مجموعه شعر «چای چوپان» از این قبیل شیرین زبانی‏ و دلنشین سخن گفتن‏ها کم ندارد. مجموعه‏ای که علی‏رغم مقداری فراز و فرود در مجموع با زبانی پر اتفاق، غیر قابل پیش‏بینی و در عین حال شیرین و با تخیلی فعال و خلاق، مجموعه‏ای موفق و خواندنی است. در گستره زبان، شاعر در این مجموعه آمیزه‏ای از اصطلاحات و تکیه‏کلام‏های کاربردی رایج امروزی مردم را با لحن فخیم ادبی و زبانی تمثیل‏گرا به خوبی تلفیق کرده است که حاصل کار بسیار دلنشین از کار در آمده است. او با مهارت از هر نوع کلمه‏ای که به ذهنش رسیده استفاده کرده و در نتیجه علاوه بر گسترش دایره واژگانی‏اش به زبانی تر و تازه دست یافته است. زبانی که البته قدرت ترکیب‏سازی شاعر نیز رکن دیگری از هویت آن است. همراهی این زبان تازه با غرابت تخیل باعث شده که اشعار عباس احمدی متفاوت یا به قول خودش نامأنوس به نظر بیاید: «دیشب که از پلک خدا فانوس می‏ریخت از چشم من اشعار نامأنوس می‏ریخت»

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7-636-506-964-978

تعداد صفحات 82

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  نمای میانی:«چای چوپان» یعنی نام این مجموعه شعر برگرفته از نام گیاهی خودرو و معطر از تیرة نعناعیان است که عباس احمدی آن را اشاره استعاری به رنج شبانان و چوپانان می‏داند. این مجموعه دارای ۴۳ قطعه شعر شامل 27 غزل، 12 رباعی و یک چهارپاره است. مضامین سروده‏های این کتاب بیشتر آیینی، اجتماعی و دفاع مقدس را شامل می‌شود و بر خلاف اسمش چندان طبع روستایی ندارد. شعرهای آیینی این مجموعه که تعدادشان هم چشمگیر است، به تناسب برداشت و ارتباط شاعر با برخی از آیات قرآن کریم که در پی‌نوشت این شعرها آمده است، سروده شده و در برگیرنده دیدگاه شاعر نسبت به واقعه عاشورا و نیز عرض ارادت او به مقام پیامبر اکرم‌(ص) و ائمه اطهار‌(ع) به ویژه حضرت امام حسین‌(ع) و حضرت قائم‌(عج) است. احمدی در برخی از سروده‌ها نگاهی آزاد به برخی حقایق اجتماعی مانند جانبازان و جلوه‌گر شدن موضوع صبر در خانواده آنها دارد. «دیشب»، «رازمشترک»، «شایعه»، «راه» و «دار درد» عنوان برخی از قطعه شعرهای این مجموعه‏اند. نمای دور: مصطفی محدثی‌خراسانی: «بسیاری از شعرهای مجموعه «چای چوپان» حکایت از توانمندی‏های شاعرانه عباس احمدی در دو حوزه ذهن و زبان دارند.» محسن مروتی: «عباس احمدی شاعری است که دغدغه‏های آیینی را بسیار خوب می‌سراید.» سید احمد خادمی: «در مجموعه چای چوپان اتفاقات شاعرانه خوبی در حوزه زبان افتاده است که بسیاری از آنها برای مخاطب شعر امروز دلپذیر است و انتظارات او به نحو مناسبی از شعر برآورده می‏کند.» از کتاب:تاشو، نه! مثل کاغذ کاهی مچاله شو اصلاً بمیر و وارد سطل زباله شو با خاطرات آهکی‌ات واکنش بده برگرد از هوی‍ّت خود، استحاله شو این تحفه را به صورت درویشی‌ات بپاش این برگ سبز را ب‍ِچ‍ِلان و تفاله شو در متن باش و حاشیه‌ها را قلم بزن در روزنامه دفن شو و سرمقاله شو یک سال کم کن از هذیان یتیمی‌ات یعنی دوباره کودک بیست‌و‌سه ساله شو صفحه 57 از همین قلم:مثنوی دانشجویی (سپیده باوران) جمله معترضه (تکا) پایین پای دریا (آرام دل) لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

عباس احمدی

زندگینامه

دکتر عباس احمدی  که متولد آذر 1357 تهران ، ساکن قم ، دکترای منابع طبیعی و عضو هیئت علمی دانشگاه ، درزمینه شعر جدی وطنز فغالیت دارند. برگزیده در حدود 50 کنگره سراسری شعر از جمله جشنواره طنز مکتوب سالهای 85و86 یک کار ترجمه و یک کار تصحیح انجام دادهاند.

 

کتاب های مرتبط
پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

ضربت متقابل

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

زندان الرشید

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

آن بیست و سه نفر

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام