ورود

معارف‌ اللطائف

نویسنده: محمد علی مجاهدی

معارف‌اللطائف، مجموعه‌ای است متشکل از مطالب طنز‌آلود و شوخ‌طبیعی‌ها که در دو بخش تدوین شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 8-600-506-964-978

تعداد صفحات 392

نوبت چاپ چاپ اول ١٣٨٨

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

 

هدف اصلی از تدوین این کتاب که به همت محمدعلی مجاهدی گردآوری شده، نشان دادن ابعاد بسطی و ذوقی بزرگان دین، عرفای نام‌آشنای اسلامی و بزرگان بلندآوازه ایرانی است که در هیمنه علمی آنان رنگ باخته و مجال دلربایی پیدا نکرده‌اند.
این اثر، حاوی نمونه‌های طنزآلود و شوخ‌طبعی‌هایی است که در دو بخش تدوین شده است. بخش اول، دربرگیرنده لطایف غالباً منثوری است که به نحوی متأثر از آموزه‌های دینی، مقوله‌های عرفانی و نکات عبادی اخلاقی است و 500 لطیفه در این بخش آمده است.
بخش دوم این کتاب نیز حاوی لطایف غالباً منظومی است که بیشتر جنبه ادبی، اجتماعی و انتقادی و هزلی دارند و طبعاً از لطیفه‌های بخش اول عریان‌ترند. لطیفه‌های آمده در این بخش بالغ بر 400 نکته است.
نویسنده در تدوین این اثر که حاوی نمونه‌های برگزیده‌ای از مقوله‌های مطرح در قلمرو موضوعی شعر طنز است گاهی ناگزیر شده‌ است تا به نقل مطایبات انگشت‌شماری تن در دهد که طبیعت عفیفی ندارند.
محمدعلی مجاهدی که تخلص «پروانه» را برای خود برگزیده است برای تهیه این اثر 392 صفحه‌ای بالغ بر 300 منبع و اثر را زیر و رو کرده و از آنها مطالبی را در این کتاب راه داده است که در نوع خود، ژرف‌نگرانه و کم‌نظیر است.

نویسنده

محمد علی مجاهدی

زندگینامه

وی در 2 فروردین 1323 در قم متولد شد. او فارغ‌التحصیل رشتة حقوق قضایی (کارشناسی) از مدرسه عالی حقوق قضایی قم می‌باشد. مجاهدی مسئولیت انجمنهای ادبی «محیط» و «حرم» قم را به عهده داشته است و مدیر انجمن شعر و قصه استان قم نیز می‌باشد. وی در طول فعالیت ادبی خود با صدا و سیمای قم، و شبکه‌های اول و دوم سیمای جمهوری اسلامی ایران همکاری کرده است. همچنین با حوزه هنری تهران همکاری داشته است.

«سیری در ملکوت»، «یک صحرا جنون»، «فغان دل»، «یک قطره از دریا»، «در انتظار موعود»، «گریه اشک»، «بر بال سبز قنوت»، «دریای شعله‌ور»، «یاس کبود»، «خوشه‌های طلایی»، «تذکره سخنوران قم» و... از جمله آثار اوست. وی در مجموع 17 عنوان کتاب منتشر کرده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

فرنگیس

مهناز فتاحی

اردوگاه اطفال

ضربت متقابل

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

چراغ های روشن شهر

عصرهای کریسکان

مربع های قرمز

زینب عرفانیان