ورود

ماخذ شناسی توصیفی عناصر داستان ایرانی

نویسنده: حسین حداد

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 1-542-506-964-978

تعداد صفحات 416

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب « ماخذشناسی توصیفی عناصر داستان ایرانی » از مرحوم حسین حداد در واقع بخشی از طرحی است که قرار بود در سال 1380 با عنوان « بازیابی عناصر داستان ایرانی » اجرا شود. این کتاب با این هدف تدوین و منتشر شده که محققان ادبیات داستانی قبل از هرگونه تحقیقی مطلع باشند چه مناعی در مورد موضوع نحقیق آنها وجود دارد. در این اثر که حاصل تلاش 8 ماهه یک گروه تحقیقی است شناسه های کتابشناسی با تقسیم ادبیات به سه بخش متون کهن ، ادبیات دینی به معنای تاریخی و ادبیات عامیانه تعریف شده اند.درمعرفی کتاب ها در این ماخذ شناسی هر کجا که احساس شده فصول یک کتاب از جهت استقلال مطلب از جامعیت کاملی برخوردار بوده، فصل های کتاب جداگانه تلخیص و در کتاب شناسی آمده است.

گزیده متن: مقدمه ای بر بیژن و منیژه شاهنامه مصطفی موسوی به جز داستان بیژن و منیژه فط داستان زال و رودابه را می توان عاشقانه نامید. دیگر داستان ها ، یا برخوردهایی کوتاه و بی سرانجام هستند یا حوادث زودگذر عاشقانه که به ازدواج می انجامد و یا از یک سو به خیانت آلوده می شود. نویسنده در ادامه بررسی های عاشقانه شاهنامه ، نتیجه می گیرد که : بهار فصل روی دادن عشق هاست ، عشق ها و داستان های عاشقانه در سرزمین بیگانه روی می دهند،زنان پیشقدم در ازدواجند و در این امر حق انتخاب دارند، در داستان های عاشقانه معمولا واسطه ای حضور دارد ، در بعضی داستان ها مهر وکابین هدیه برای زن فرستاده می شود و در بعضی نیز زن برای مرد هدیه می فرستد، عقد زوجین برابر آئین و کیش انجام می شود و روابط نامشروع وجود ندارد.

نویسنده

حسین حداد

زندگینامه

حسین حداد در شهرستان ساوه در سال ١٣٣٩ به دنیا آمد. وی نویسندگی را در سال‌های پایانی دهه شصت به طور جدی دنبال کرد و از سال ١٣٧١ بعد از اخذ مدرک لیسانس در رشته ادبیات فارسی دانشگاه تهران به انتشار آثار خویش که عمدتا در زمینه ادبیات داستانی، قرار داشت اقدام نمود، در کنار آن حضور فعال و مؤثری در عرصه اجتماعی و مدیریتی امور فرهنگی و ادبیات داستانی داشت و دارد که عضویت در شورای سردبیری همایش ادبی هنری عاشورا، مدیر دفتر پژوهش‌های ادبی حوزة هنری، دبیر هیئت داوران چهار دوره مسابقات بزرگ «نویسندگان جوان و جوانان نویسنده از سال ١٣٨٠ تاکنون و ... » بخشی از این فعالیت‌ها را تشکیل می‌دهند. آقای حداد بیش از سی اثر تألیف و تدوین کرده است که بسیاری از آن‌ها به چاپ رسیده‌اند. وی همچنین دبیر کمیته کتابشناسی و انتخاب کتاب سال اولین دوره جشنواره قصه‌ها قرآنی در سال ١٣8٤ بود. 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
عصرهای کریسکان

چراغ های روشن شهر

کالک های خاکی

راز نگین سرخ

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

ضربت متقابل

آن بیست و سه نفر

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده