ورود

دل بستگی در سالهای سخت

نویسنده: علی الله سلیمی

نمای نزدیک:«دل‌بستگی در سال‌های سخت»، چهاردهمین جلد از مجلدات «قهرمانان انقلاب»‌ است که به زندگی و مبارزات شهید آیت‌الله حسین غفاری می‌پردازد. علی‌الله سلیمی بر خلاف سایر نویسندگان این مجموعه، از زاویه دید دانای کل استفاده کرده و همانند اغلب همکارانش در مجلدات «قهرمانان انقلاب» کلید پیشرفت داستان را در اختیار یک شخصیت نوجوان قرار نداده است. داستان از آنجا آغاز می‌شود که مشهدی عباس، پدر حسین غفاری در آستانه تولد او نگران حال کودک و مادر اوست، اما سرانجام از جانب زنان دهخوارقان خبر می‌رسد که همسرش نوزاد پسری به دنیا آورده است. روی بام می‌رود و اذان می‌گوید. سپس با سلامی به سیدالشهدا (ع) نام کودک نورسیده را حسین می‌گذارد. حسین در همان کودکی پدرش را از دست می‌دهد و با تکیه بر مادر و برادر بزرگ‌ترش، راه پیشرفت را پی می‌گیرد. درس خواندن در مکتبخانه ملاعلی و تأثیرپذیری از میرزا محسن، او را به جلوه‌های تازه‌ای از علم و دانش رهنمون می‌سازد و .... سلیمی این کتاب را در 17 بخش‌ آورده و البته توجه داشته که محله‌ای در تهران‌نو و مسجد و کانونی به نام او در شرق پایتخت وجود دارد که مرکز حرکت‌های انقلابی مردم این محدوده بوده و اگر گفته می‌شود که بخش عظیمی از انقلاب اسلامی از شرق تهران پا گرفته، محورش همین روحانی آذرشهری بوده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7-821-506-964-978

تعداد صفحات 150

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

 

نمای میانی:علی‌الله سلیمی، قصه‌نویس 44 ساله و زنجانی از قدیمی‌ترین هنرجویان قصه‌نویسی حوزه هنری است این روزها، همزمان با نویسندگی، جلسات داستان‌خوانی و نقد قصه را در نقاط مختلف شهر از جمله سرای اهل قلم و بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان اداره می‌کند. او غیر از اینها، در نقدنویسی برای کتاب‌های رمان و داستان هم قلم می‌زند و مطالب خود را در اختیار برخی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های رسمی کشور می‌گذارد.

نمای دور:حسین غفاری در سال 1297 در آذرشهر دیده به جهان گشود. او در روستای خود و تبریز تحصیل کرد و پس از چندی به قم رفت. آیت‌الله غفاری محضر اساتید بزرگی چون امام خمینی را درک کرد.
غفاری از سال 1340 فعالانه به افشاگری مظالم رژیم شاه پرداخت که همین امر باعث شد بارها زندانی شود.
پس از سخنرانی تاریخی امام (ره) در 13 خرداد 1342 حکومت در واکنش به این سخنرانی، امام و حدود 80 روحانی از جمله آیت‌الله غفاری را زندانی کرد که تا چند روز پس از دستگیری هیچ‌کس از وضعیتشان خبری نداشت.
او در دهه 50 مسجدی به نام «الهادی» را در شرق تهران بنا نهاد که بعدها به یکی از کانون‌های مهم انقلاب تبدیل شد. او در دوران زندان، نقش فعالی در مسائل سیاسی و علمی داشت و در کنار مطالعه به تدریس قرآن، فقه و نهج‌البلاغه می‌پرداخت تا اینکه سرانجام در زندان بر اثر شکنجه در ششم دی‌ماه 1353 به شهادت رسید.
از کتاب:پس از سخنرانی، آیت‌الله غفاری از مسجد بیرون آمد. هنوز چند قدمی دور نشده بود که جیپ سفید رنگی در کنار او توقف کرد. دو مأمور به سرعت پایین پریدند و راه او را بستند.
آیت‌الله غفاری که موضوع را حدس می‌زد، پرسید: «با من کاری داشتید؟»
یکی از مأموران گفت: «حکم دستگیری شما را داریم؛ لطفا سوار شوید.»
آیت‌الله غفاری با خونسردی گفت: «انتظارش را داشتم.»فصل 15 ـ صفحه 119

از همین قلم:تاکستان‌های دشت ناز (هزاره ققنوس) زنی شبیه حوا (قو) باران جنوب (صریر) ایستگاه باغ سرهنگ (افراز) باد برگ‌ها را سمت دره‌ها می‌برد (سوره‏مهر) یک جفت جغد غمگین و مسافر دجله (هزاره ققنوس) پرواز از صخره‌های کردستان (ستاره‌ها) و ....

نویسنده

علی الله سلیمی

زندگینامه

علی الله سلیمی، متولد۶ فروردین ماه سال ۱۳۴۷ در روستای «توپ قره» از توابع شهرستان خدابنده، در استان زنجان است. وی در سال های پایانی دهه هفتاد با شرکت در کلاس های داستان نویسی حوزه هنری وارد جرگه نویسندگی شد و داستان های اولیه او، در نشریات ادبی آن زمان به چاپ رسید. اولین مجموعه داستان مستقل وی با عنوان« زنی شبیه حوا» در سال ۱۳۸۴ توسط نشر قو در تهران چاپ و منتشر شده است. دومین مجموعه داستان او با عنوان« باران جنوب» در سال ۱۳۸۷ از نامزدهای دریافت جایزه ادبی شهید حبیب غنی پور در بخش داستان دفاع مقدس بوده است. سلیمی در سال 1388 به عضویت انجمن قلم ایران در آمده و سه دوره بازرس انجمن قلم ایران بوده است. او در حال حاضر در تهران به کار روزنامه نگاری و تدریس داستان نویسی مشغول است.

فهرست و مشخصات کتاب های چاپ شده علی الله سلیمی:
1ـ زنی شبیه حوا؛ انتشارات قو(1384)
2ـ باران جنوب؛ انتشارات صریر (1386)
3ـ پرواز از صخره های کردستان؛ انتشارات ستاره ها(1386)
4ـ تاکستان های دشت ناز؛ انتشارات هزاره ققنوس (1388)
5ـ دل بستگی در سال های سخت؛ انتشارات سوره مهر (1388)
6ـ ایستگاه باغ سرهنگ؛ انتشارات افراز (1388)
7- باران در سلول؛ انتشارات شاهد (1389)
8ـ مسافر دجله؛ انتشارات هزاره ققنوس (1390)
9ـ آواز نخلستان؛ انتشارات هزاره ققنوس (1390)
10ـ باد برگ ها را سمت دره ها می برد؛ انتشارات سوره مهر (1390)
11ـ یک جفت جغد غمگین؛ انتشارات هزاره ققنوس (1390)
12- قصه 57؛ انتشارات عصر داستان (1391)
13- زمستان و چله ها؛ انتشارات سوره مهر (1393)
14- شوش؛ سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس (1393)
15- سفر معمولا صبح اتفاق می افتد؛ شهرستان ادب(1394)
16- بنفشه و پوکه خالی؛ افق بی پایان (1394)
17- دعوت توحیدی؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی (1395)
18- مهمان پاسگاه زید؛ انجمن پیشکسوتان سپاس (1395)
19- طاهر کردستان؛ انجمن پیشکسوتان سپاس (1395)

در حال حاضر هم کتاب های:«تلواسه رنگ انار»، «چهارده روایت از عشق صنوبر»، «سی و چهار فانوس روشن در خواب های کارون»، «آشنای شهر بادگیرها» و «سکوت چلچله» را زیر چاپ دارد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
راز نگین سرخ

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

فرنگیس

مهناز فتاحی

اردوگاه اطفال

کالک های خاکی

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان