ورود

میخانقاه

نویسنده: زهیر توکلی

نمای نزدیک:«ترسم مده ای رفیق از رجعت شب می‏دانی؟ مرده را نگیرند به تب! من عقربه ساعت هجران توام با خاطره تو می‏روم رو به عقب» هر چند زهیر توکلی شاعر مجموعه «میخانقاه» اعتقاد چندانی به فرم و تکنیک ندارد اما این رباعی و تعداد دیگری از رباعی‌های این دفتر نشان می‏دهد که هم به فرم مسلط است و هم چندان به آن بی‏اعتنا نیست. زهیر در جایی گفته است: «بیشتر برایم معنی اهمیت دارد تا فرم. من ترجیح می‏دهم شاعر بزرگی نشوم تا اینکه بخواهم فقط دنبال فرم باشم و معنی را فدای فرم کنم.» او همچنین می‏گوید: «الگوی آرمانی من، مولوی است، چرا که مولوی دنبال فرم نبود. در اشعار مولوی این معنی است که فرم خاص خودش را به وجود آورده است.» با این وجود در عمل زهیر در مواجهه فرم و معنی جانب یکی را به نفع دیگری رها نکرده و سعی دارد اعتدال را در این زمینه نگه دارد. او کاربردهای تکنیک را حتی در جزئیات هم در جاهایی که امکان بروز پیدا کرده از دست نداده و هر از گاهی مخاطب در شعر او با آن مواجه می‏شود: «مطلوب ز جام را بگویم؟ لب تو/ محبوب سلام را بگویم؟ لب تو لب بر لب من گذار و خاموش که من/ خود لُبِّ کلام را بگویم: لب تو»

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 4-640-506-964-978

تعداد صفحات 80

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

  نمای میانی: «میخانقاه» مجموعه‏ای دارای یک غزل و 72 رباعی است. زهیر توکلی شاعر این مجموعه در پیشانی کتابش آن را ادای دینی به «شاعر مادرزاد محمد رمضانی‌فرخانی» دانسته و رباعی شماره 37 از این مجموعه را به او تقدیم کرده است. مضامین اشعار این مجموعه اجتماعی، آیینی و مفاهیم عرفانی است. رباعی‌های شماره 38 تا 41 را به شهید امیر نادران تقدیم شده است. همچنین تعدادی از این رباعی‏ها با دیدی معرفتی در وصف مقام سقای دشت کربلا حضرت اباالفضل العباس‌(ع) سروده شده است. زهیر تا جایی که آثار منتشره‏اش روایت می‏کند، بیشتر در قالب کوتاه رباعی و قالب بلند قصیده سروده و به قالب‏های دیگر از جمله غزل چندان اقبالی نشان نداده است اما این مجموعه را با غزلی با این مطلع شروع کرده است: «ای روشنی شکسته‏کاران گل سرخ مستوره پرده‏های باران گل سرخ» اشعار آیینی این مجموعه به لحاظ کمیت و کیفیت قابل توجه‌اند و به طور قطع اینکه شاعر تعداد 72 رباعی‏ را برای این کتاب انتخاب کرده نیز حاوی معنی است. نمای دور:بیژن ارژن: «توکلی با این دفتر نشان داد که هنوز می‏توان امیدوار بود که قالب زیبایی مثل رباعی مورد توجه شاعران جوان قرار گیرد و به صورت جدی سروده شود. از نکات مثبت توکلی در «میخانقاه» این است که خیلی به دنبال هر روز لباس عوض کردن نیست و می‏خواهد شیوه خاص خودش را در رباعی به وجود آورد و آن را به کمال برساند و این جای تحسین دارد.» از کتاب:خاکش پوسیده و سفالش رفته فکر تن خویش از خیالش رفته در گوشه این قفس من آن سیمرغم نامش مانده‌ست و پروبالش رفته ص 68 باران شد و باز رفتنم را خط زد گِل کرد زمین را و تنم را خط زد می‏خواستم از تو گویم اما باران بوسید لبم را دهنم را خط زد صفحه 46 از همین قلم:باغساران حقیقت: تلخیص و بازنویسی حدیقه الحقیقه سنایی غزنوی (امیرکبیر) حدیث آرزومندان: تلخیص و بازنویسی الهی نامه عطار نیشابوری (امیرکبیر) ناگفته نماند (تکا) لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

زهیر توکلی

زندگینامه

زهیر توکلی متولد 1356، شاعر و روزنامه‌نگار است. تحصیلات حوزوی دارد و به تدریس ادبیات مشغول است. وی در سرودن شعر بیشتر به قالب‌های کوتاه علاقه دارد.

 

کتاب های مرتبط
کالک های خاکی

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

لشکر خوبان

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

عصرهای کریسکان

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی