ورود

اسرار انیمیشن خمیری

نویسنده: سلما محسنی اردهالی ، مارک اسپنسر

در این کتاب تولید یک فیلم انیمیشن خمیری را از ساخت عروسک تا عرضه آن به شرکت‏های فیلمسازی را شرح داده و براین اساس، اثر خود را با مباحثی نظیر ابزار، خمیر‌ها، مفصل‌بندی، ساخت پیکره عروسک، ساخت صحنه، نورپردازی و فیلمبرداری، حرکت بخشی و انیمیشن خمیری دیجیتال فصل‌بندی کرده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-682-4

تعداد صفحات 156

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رحلی

 متن اصلی این کتاب این قابلیت را داشته تا روان، ساده و کارساز، به آموزش کلی انیمیشن خمیری پرداخته و به زبان فارسی برگردانده شود؛ اما این به دست نمی‌آید مگر با تسلط مترجم به موضوع. حاصل کار، گردآوری و عرضه اطلاعات متنوعی است که اغلب نتیجه تجربه‌های عملی خود نویسنده بوده و همین موضوع علاوه بر این که امکان بهره‌برداری عملی را برای تجربه جویان فارسی زبانی که قصد دارد کار کلی انیمیشن را عملا تجربه کنند به وجود آورده، ارزش‌های آموزشی خاصی را نیز در خود دارد. اصولا می‌توان بر کتاب‌های فنی و جزوه‌های دستوری، نام دستورالعمل را نهاد. چرا که به هنگام عمل، به کار اهل فن می‌آید، اما این کتاب گامی فراتر نهاده، زیرا متن به گونه‌ای نوشته و ترجمه شده که تجربه آموزش، در جای جای مطالب آن موج می‌زند و همین حسن با ظرافت ویژه‌ای، باعث خلاقیت شخصی خواننده در حین انجام کار می‌شود.

ساختن فیلم، فیلم انیمیشن و به ویژه انیمیشن عروسکی بسیار مشکل به نظر می‌رسد؛ اگرچه به رویاهای ما شباهت دارد و ما را به دنیای تصویرها و تصورها هدایت می‌کند. لذت به تماشا نشستن یک فیلم آنقدر زیاد است که سختی‌ها و مشکلات ساخت آن به چشم‌نمی‌آید. فیلم انیمیشن عروسکی، گونه‌ای بسیار پرهزینه است. اما آنچه هنرمندان این کار نیاز دارند چیزی جز صبر و حوصله نیست. کتاب اسرار انیمیشن خمیری به نحوی نوشته شده تا علاقه‌مندان و دوست‌داران و حتی حرفه‌ای‌های انیمیشن عروسکی بتوانند با کم‌ترین هزینه و با دقت و صرف وقت، عروسک مورد نیاز خود را تهیه کرده و شروع به ساخت فیلم کنند.
نویسنده در این کتاب تولید یک فیلم انیمیشن خمیری را از ساخت عروسک تا عرضه آن به شرکت‏های فیلمسازی را شرح داده و براین اساس، اثر خود را با مباحثی نظیر ابزار، خمیر‌ها، مفصل‌بندی، ساخت پیکره عروسک، ساخت صحنه، نورپردازی و فیلمبرداری، حرکت بخشی و انیمیشن خمیری دیجیتال فصل‌بندی کرده است. این کتاب سعی دارد، نشان دهد آن سوی صفحه‌ تلویزیون و در استودیوها چه می‌گذرد، جایی که هر کس باید کار مخصوص به خود را انجام دهد تا محصولی منحصر به فرد خلق شود. این کار مملو از فنون و ریزه کاری‌های کوچک در زمینه‌ حرفه‌های گوناگون است؛‌ از کوبیدن یک میخ کوچک تا جا انداختن فیلم خام در دوربین؛ این کتاب روش‌هایی را برای ساخت این نوع فیلم انیمیشن پیشنهاد می‌کند.

نویسنده

سلما محسنی اردهالی

سلما محسنی اردهالی، کارشناس ارشد انیمیشن از دانشگاه تربیت مدرس
تخصص:
کارگردانی، بازیگری و بازی دهندگی عروسک، طراحی و ساخت عروسک، نوشتن و ترجمه متون تخصصی انیمیشن و نمایش عروسکی

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
چراغ های روشن شهر

آن بیست و سه نفر

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

راز نگین سرخ