ورود

پیاده ها

نویسنده: امید مهدی نژاد

نمای نزدیک:مجموعه رباعی «پیاده‌‌ها» را شاعر آن امید مهدی‌نژاد به دلیل کوتاهی ابیات قالب رباعی، «پیاده‌‌ها» نام نهاده و در جایی ابیات رباعی را به پیاده نظام شطرنج تشبیه کرده است. اما وقتی مجموعه را مرور می‏کنیم بیشتر از اینکه این نام چنین تداعی را در ذهن مخاطب ایجاد کند بیشتر روحیه معترض و زبان کنایه‏گو و طعنه‏زن او را نمایندگی می‏کند. زبانی محکم، فخیم و درشت که از کنایه‏ها و طعنه‏های طنز‏آلود با ظرافت و گستردگی هرچه تمام استفاده می‏کند. اعتراض به سوارگانی که در طول تاریخ از حال و روز پیادگان بی‏خبرند: «بر گرده ساده‏ها سواری کردند/ بر شانه جاده‏ها سواری کردند اسب و فیل و شاه و وزیر از پی هم/ بر دوش پیاده‏ها سواری کردند» علاوه بر دردمندی و تعهدی اجتماعی آیینی که در رگ‏رگ اشعار مهدی‏نژاد نشور دارد، زبان‏آوری مهم‏ترین مشخصه شعرهای او است. زبانی محکم اما روان و یک‏دست با دایره واژگانی گسترده و قدرت ترکیب‏سازی‏ای کم مانند. ترکیب‏هایی مانند: «توده ماسه مذبذب»، «هزار شنبه»، «شبنامه گرفتاران»، «نران ماده‌اندود»، «بوسه سوزن» و بسیاری دیگر از این نوع، ترکیب‏هایی است که تنها از عهده ذهن شاعر زبان‏آوری چون امید می‏تواند ساخته باشد. البته دیگر عناصر نیز در شعرهای امید نمودی درخور دارند اما همچنان که گفته شد بیشترین جلوه را در این عرصه زبان دارد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 3-634-506-964-978

تعداد صفحات 88

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

نمای میانی: امید مهدی‌نژاد مجموعه «پیاده‌ها» را با توجه به درونمایه رباعی‏هایش در هفت بخش تنظیم کرده است. «هزار سال گفتیم و نشد»، «جای تو هنوز در جهانم خالی است»، «رفتیم به جایی که نخواهیم رسید»، «فصلی در باب تیغ و گردن‌هامان»، «سه برگ سبز»، «پرواز در آسمان معلوم» و «بر شانه مرگ زندگی باید کرد» عناوین هر یک از بخش‌های این مجموعه است. این مجموعه شامل 72 قطعه رباعی است. کتاب با این رباعی زیبا شروع شده است:
«در پرده قیل قال گفتیم و نشد
از پنجره خیال گفتیم و نشد
گفتند بگو تا دلت آرام شود
گفتیم، هزار سال گفتیم و نشد»
رباعی‏های این مجموعه بیشتر مضمون و محتوایی اجتماعی دارند اما رباعی‏های آیینی و مذهبی نیز در این مجموعه چشمگیرند. به طور مثال اکثر رباعی‏های فصل اول آن در ارتباط با انتظار ظهور حضرت قائم‌(عج) و یا تقدیم شده به دیگر پیشوایان مذهبی است. بخش پنجم این مجموعه با عنوان «سه برگ سبز» دارای سه رباعی است که به شادروانان «مهرداد اوستا» و «قیصر امین‌‌پور» تقدیم شده است.

نمای دور: آرزو شادمان: «در ارتباط با این اثر می‌توان گفت که امید مهدی‏نژاد در کنار مضامین اجتماعی مضامین مذهبی را نیز به خوبی پرورانده است. نقطه قوت این پردازش در این است که شاعر به این مضامین نگاهی امروزی دارد.»
محمد برزگر: «رباعی‏های مهدی‏نژاد در حالی که زبان امروزی دارد، بر پایه شیوه‏ها و تکنیک‏های رباعی کلاسیک فارسی بنا شده و از این مواهب به تمام و کمال بهره گرفته است.»

از کتاب:آواره شامیم سهیلی بفرست
سلمانی، بوذری، کمیلی بفرست
آتشکده‏ها دوباره روشن شده‏اند
باران کاری نکرد، سیلی بفرست
ص 21
در بازی آب خاک‏ها گل می‏شد
وقتی که غرور موج نازل می‏شد
این توده ماسه مذبذب هر دم
دریا می‏شد، دوباره ساحل می‏شد

صفحه 42

از همین قلم:چگونه موسیقی‌دان شویم (سوره مهر) چگونه بازیگر شویم؟ (سوره مهر) چگونه شاعر شویم؟ (سوره مهر) قهوه قند‌پهلو (سوره مهر) پیش از اقیانوس (بنیاد حفظ آثار و ارزش‏های دفاع مقدس) از قبیل زندگان (تکا) رجزمویه (سپیده باوران)

نویسنده

امید مهدی نژاد

امید مهدی‌نژاد:
متولد سال 1358، نويسنده طنز.
کتاب های نویسنده
چگونه موسیقی‌دان شویم
چگونه بازیگر شویم
چگونه شاعر شویم
پیاده ها
با کاروان حوله
قهوه قند پهلو

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
لشکر خوبان

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

چراغ های روشن شهر

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

ضربت متقابل

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

کتاب دا

سیده اعظم حسینی