ورود

مأموریت در خرمشهر

نویسنده: مهرداد آزاد

نمای نزدیک:بسیاری از افراد رژیم بعث عراق خاطراتشان را با ترس و دلهره نوشته‌اند؛ ترسی که بر کتاب هم سایه می‌اندازد و خواننده را در فضایی پر از رعب و وحشت پیش می‌برد. سرهنگ صبار فلاح‌ اللامی هم یکی از افرادی است که خاطراتش را نوشته و در آن به توصیف دقیق همه آنچه که در جنگ روی داده می‌پردازد. از مزیت‌های شیوه بیان او می‌توان به این نکته اشاره کرد که وقایع را به گونه‌ای توصیف می‌کند که خواننده تصور می‌کند وقایع چون تابلویی متحرک در برابرش حرکت می‌کنند. تأسف در سراسر کتاب موج می‌زند و نویسنده نمی‌تواند آن ‌را از مخاطبش پنهان کند؛ تأسف از آنچه که او و رژیم صدام حسین در حق مردم ایران انجام داده‌اند. او در مقدمه کتابش نوشته است که صفحه به صفحه کتاب را با ترس و وحشت نوشته است؛ هم به خاطر نقشی که خودش به عنوان یک فرمانده جنگی داشته و به سهم خودش حوادثی را رقم زده است و هم به خاطر ترسش از رژیم بعث. روایت او با اینکه بی‌طرفانه و تا حدودی صادقانه است، اما بوی تأسف می‌دهد؛ تأسف از اشتباهاتی که ارتش کشورش در جنگ مرتکب شد و مهم‌ترین شکستشان، یعنی عقب‌نشینی از خرمشهر را برایشان رقم زد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2200

شابک 5 ـ‌ 320 ـ 506 ـ 964 ـ 978

تعداد صفحات 199

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

 

نمای میانی:صبار فلاح اللامی در سال ۱۳۱۵ در منطقه اعظمیه بغداد متولد شده است. خانواده او در شمار طبقه متوسط این کشور بودند و پدرش در 5 سالگی صبار حاکم منطقه خودشان شد. شاید به همین دلیل بود که او به اصرار پدرش در 19 سالگی وارد دانشکده نظامی در دولت عثمانی (ترکیه) شد و برنامه‌های آموزش نظامی را در آنجا فرا گرفت. همین آموزش‌ها از او سرهنگی نامدار در جنگ عراق علیه ایران ساخت.

نمای دور:صبار فلاح‌اللامی (راوی کتاب): هربار خواستم این خاطرات را از زبان قلم به روی کاغذ بریزم، تردید و دودلی مرا فرا گرفت و نسبت به این کار دلسردم کرد. با خودم می‌گفتم: زدودن غبار زمان از چهره دفتر خاطرات آن‌روزها و بیان تجربیات گذشته چه سودی دارد؛ در حالی‌که حوادث و وقایع جنگ پایان یافته و گرد گذشت زمان بر آنها نشسته است؟ بالاتر از همه اینکه من خود در بطن پاره‌ای از آن حوادث حاضر بودم و حتی در تکوین و پدید آمدن آنها سهم داشتم.سراسر این جنگ تجربه و درس عبرت است و تجربیات و ارزش‌های به دست آمده در آن کاربرد خوبی به عنوان موضوعاتی جدید در علوم نظامی خواهد داشت. طی چند سال خدمت در ارتش عراق، هیچ ملاک و معیاری را سراغ ندارم که بتوان با آن روحیات بالای پاسداران و بسیجیان ایران را سنجید. حملات آنان طرح‌های ما را با سردرگمی و بعضی مواقع با ناکامی مواجه می‌کرد.

از کتاب:یکی از اسرار نبرد فاو این است که رهبران کویت تمام امکانات خود را برای ما بسیج کرده بودند. حتی هواپیماهای ما از پایگاه‌های «وربه» و «بومیان» استفاده می‌کردند و افسران ما با آزادی تمام به کویت رفت و آمد داشتند. کویتی‌ها از روند آزادسازی منطقه فاو توسط ایرانی‌ها بیم داشتند؛ زیرا این منطقه که پل ارتباطی عراق، بلکه شریان حیاتی و استراتژیک خلیج فارس به شمار می‌رفت به دست نیروهای ایران افتاده و همین امر کشورهای عرب منطقه را دچار بی‌ثباتی کرده بود.صفحه 142

از همین قلم: زندانی فاو؛ خاطرات گروهبان دوم عراقی، عماد جبار زعلان‌الکنعانی (سوره‏ مهر) اصولگرایی اسلامی و نظام بین‌المللی (کیهان) سال‌های رنج: خاطرات و ناگفته‌ها از زندگی شهید آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر (ره) (دفتر نشر فرهنگ ‌اسلامی)

نویسنده

مهرداد آزاد

زندگینامه

مهرداد آزاد بیست و پنجم مهر ماه 1344 متولد شده است. او رشته عربی را در مقطع کارشناسی ارشد به پایان رسانده است. مهرداد آزاد در حال حاضر روزنامهنگار و مترجم است و چند جلد کتاب از او منتشر شده است.

 

کتاب های مرتبط
کالک های خاکی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

فرنگیس

مهناز فتاحی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

آن بیست و سه نفر

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی