ورود

جهنم تکریت

نویسنده: مجتبی جعفری

نمای نزدیک:این کتاب در 8 فصل روایتگر بخش اعظمی از خاطرات دوران اسارت سرگرد آزاده مجتبی جعفری است؛ اسارتی که از سال‏های پایانی جنگ ـ سال 1367 تا سال 1369 ـ به طول انجامید. از آتش بس تا العماره، بغداد، شهر هزار و یک شب، تکریت؛ آغازی بی پایان، کربلا؛ اسیری در خانه، عید اسارتی، در عزای امام، حزب اللهی ها و گامی به سوی ایران عناوین فصل‌های این کتابند. نویسنده که خود نیز راوی اثر است سعی کرده در سطر سطر کتاب به واقعیات دوران اسارت بپردازد و از شعاری بودن و دور افتادن از ماهیت اصلی و واقعیات آن دوران بپرهیزد. به همین دلیل در هریک از تجدید چاپ‏های این اثر با یادآوری بخش دیگری از خاطرات اسارت به صفحات کتاب «جهنم تکریت» افزوده است. جعفری می‏گوید: «همیشه نوشتن شیوه زندگی دوره اسارت برایم مهم و جذاب بود. چون این نوع زندگی دور از ذهن مردم است. به همین خاطر سه ماه بعد از آزادی شروع به نوشتن کردم و حدود دو سال طول کشید. بعد از نگارش کتاب همه افراد هم اردوگاهی‌ام در اسارت آن را مطالعه کردند و کار تکمیل شد.» این اثر با اشاره به تلخ‌ترین و شیرین‌ترین حوادث دوران اسارت نوشته شده است. جعفری در خاطرات خود اطلاعات دقیقی از اردوگاه‌های عراقی و وضعیت اسرای ایرانی در زمان جنگ و پس از اعلام آتش بس می‏دهد و به بیان دردها و مرارت‏های سال‏های اسارت خود و دیگر دوستانش می‏پردازد. نویسنده تلاش کرده خاطرات را به گونه‌ای بنویسد که در عین حفظ استنادات خاطره و پایبندی به اصول خاطره نویسی، اثر جنبه داستانی داشته باشد و خواننده احساس کند که چیزی بین داستان و خاطره می‏خواند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 9-393-506-964-978

تعداد صفحات 232

نوبت چاپ نهم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

نمای میانی: مجتبی جعفری متولد سال 1339 است. در سال 1358 وارد دانشگاه افسری ارتش شد. از سال 1362 تا سال 1367 به طور مستمر در جبهه های جنگ تحمیلی حاضر بود. در حوادث سال‌ آخر دفاع مقدس به اسارت دشمن درآمد و سال 69 با آخرین گروه‌های آزادگان به وطن بازگشت. وی تا مقطع کارشناسی ارشد مدیریت نظامی تحصیل کرده و اکنون مسئولیت سازمان ایثارگران نیروی زمینی ارتش را برعهده دارد.

نمای دور:علی‌الله سلیمی (منتقد و داستان‌‌نویس): نوشتن درباره حوادث و پیامدهای ناگوار جنگ اگر چه در وهله اول کام خواننده را تلخ می‏کند، اما بی‌گمان زمینه‌ای را فراهم می‌سازد که تلاش و تکاپو برای توسعه صلح پایدار افزایش یابد. در این میان، با توجه به این که خوانندگان هر کتابی را اغلب قشرهای مختلف اجتماعی تشکیل می‏دهند، می‌توان امیدوار شد که چاپ و انتشار کتاب هایی مانند جهنم تکریت، در پیشگیری از وقایع تأسف برانگیز جنگ‏های مختلف موثر باشند. راوی با جزئی‌نگاری درباه محدودیت‏های اردوگاه اسرا، فضای دلگیر و طاقت فرسای زندان الرشید بغداد و رفتارهای غیر انسانی ماموران زندان را به نمایش می‌گذارد که تاثیر عمیقی بر خواننده اثر می‌گذارد. از ویژهای کتاب، وجود امید به آینده در لایه‌های داستان است. راوی و همراهان در بندش، به امید این که تا چند روز دیگر آزاد خواهند شد، سختی‏های زندان الرشید را تحمل می‏کنند.
از کتاب:کاوه دوباره پرسید: «ما محاصره شده‌ایم؛ چکار کنیم؟» این بار جواب دادند: «سلاحتان را زیر تانک ها بگذارید که نشانه تجاوز عراقی ها باشد.» و بعد دستور دادند: «به عراقی ها بگویید که به طرف محل اولشان بروند...»صفحه20

افتخارات:برگزیده 20 سال ادبیات مقاومت در بخش خاطره

نویسنده

مجتبی جعفری

زندگینامه

سرهنگ «مجتبی جعفری» متولد ۱۳۳۹ است. در سال ۱۳۵۸ وارد دانشگاه افسری ارتش شد. از سال ۱۳۶۲ تا سال ۱۳۶۷ به طور مستمر در جبهه های جنگ تحمیلی حاضر بود. در حوادث سال آخر دفاع مقدس به اسارت دشمن درآمد و در اردوگاه تکریت ۹ دوران سخت را اسارت را بسر برد و سال ۶۹

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
کوچه نقاش ها

راحله صبوری

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

فرنگیس

مهناز فتاحی

ضربت متقابل

آن بیست و سه نفر

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

زندان الرشید

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده