ورود

اتوبوس نیامدن

نویسنده: رضا علی اکبری

«اتوبوس نیامدن» سومین مجموعه شعر رضا علی‌اکبری شاعر اهل اقلید فارس است. تعداد شعرهای این مجموعه 68 قطعه شعر است که در قالب‌های غزل و رباعی سروده شده و مضامین عاشقانه، مذهبی و اجتماعی را در بر‌ می‌گیرند. علی‏اکبری در پاسخ سؤالی که از او می‏پرسد: «چرا اسم اتوبوس نیامدن را برای مجموعه‏اش برگزیده؟» جواب می‏دهد: «من حرف سهراب سپهری را زده‌ام ولی بازبان خودم! سهراب گفته است نه، وصل ممکن نیست، همیشه فاصله‌ای هست، و من می‌گویم اتوبوس نیامدن!» کتاب با غزلی زیبا با عنوان «حضرت بلبل» آغاز می‏شود که خطاب به حضرت امام زمان (عج) سروده شده است. شعرهایی مانند «عاشقی در شهر الفبا» و «اصفهان» دارای تِم عاشقانه هستند. از اشعاری که دارای مضامین مذهبی هستند می‌توان از «خورشید»، «سهم»، «پرپر» و «غیرت» نام برد که درباره حضرت زهرا(س)، حضرت امام حسین(ع) و حضرت ابالفضل(ع) سروده شده‌اند. مضامین اجتماعی که بیشترشان حول محور جنگ و مسایل مبتلابه آن سروده شده‏اند هم بین اشعار فراوان وجود دارد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-301-4

تعداد صفحات 96

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

«لیلا... لالا، لالالا، لالالا، لالا.../ دارم کنار کوه تو را می‏زنم صدا/ دارم به شکل کبک تو را جار می‏زنم/ قا...قا، قاقا، قاقاقا، قاقاقا، قاقا» این دو بیت اول غزلی از مجموعه «اتوبوسِ نیامدن» سروده رضا علی‏اکبری است. در این مجموعه تکنیکی که رضا مانند دو بیت بالا به آن اهتمام دارد و خوب از آن استفاده می‏کند، فضاسازی و اجرا است. تکنیکی که از تئاتر به داستان و سینما و متعاقبا به شعر راه یافته و امروزه یکی از نشانه‏های شناختی شعر مدرن است. رضا در این مجموعه نشان داده که بسیار به این تکنیک توجه دارد و با جلوه‏های بصری و صوتی به خلق آن می‌پردازد: «خینم به جوش آمده»،... دختر زبان گشود از بیم، ـ«با اجازه برنو، ب... ب... بله» استفاده از این تکنیک در کنار دیگر تکنیک‏ها، شگردها و ابزارهای لازم در مجموع به غزل‏های رضا علی‌اکبری سیمایی مدرن داده است: «خیابان، دوربین، آب و قرآن، اولین برداشت: کسی در صحنه خم شد، ساک خود را از زمین برداشت...» البته این کوشش برای مدرن سرودن یک‏جانبه نیست و رضا به طور مشهود ضمن بهره‏گیری از این امکانات به سنت‏های ادبیات کلاسیک فارسی اتکاء دارد. این اتکاء را از پای‏بندی او به قالب‏های کلاسیک تا گام نهادن در امتداد مسیرهای زیباشناختی ادبیات کلاسیک فارسی می‏توان درک کرد.

نویسنده

رضا علی اکبری

زندگینامه

رضا علی اکبری اهل اقلید است. او که شغلش معلمی است کارنامه درخشانی دارد: نفر برتر کنگره شعر دفاع مقدس،‌ نفر اول معلمان سراسر کشور، برنده جایزه کتاب سال در حوزه دفاع مقدس به خاطر تألیف کتاب «تانک‌ها در سایه» است. 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
فرنگیس

مهناز فتاحی

راز نگین سرخ

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

چراغ های روشن شهر

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

کالک های خاکی