ورود

رجعت سرخ ستاره

نویسنده: علی معلم دامغانی

مجموعه مثنوی‌ها و غزل‌های علی معلم دامغانی شاعر، نویسنده و مثنوی‌سرای بزرگ زبان فارسی. این مجموعه نخستین بار در سال ۱۳۶۰ یعنی یک ربع قرن پیش منتشر شد و پس از اصرارها و مراجعات دوست‌داران شعر معلم بارها تجدید چاپ شد. در این چاپ محمدرضا ترکی در توضیح اشعار کتاب پانوشت هایی نیز افزوده است. برخی مثنوی‌های معروف مانند: «باور کنیم سکه به نام محمد است»، «سیه بپوش برادر، سپیده را کشتند» در این کتاب قرار دارند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-364-175-600-978

تعداد صفحات 320

نوبت چاپ هفتم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  این مجموعه نخستین بار به سال 1360، یک ربع قرن پیش منتشر شده و به رغم نایابی چاپ نخست و با وجود اصرارها و مراجعات مکرر به چاپ دوم رسیده است. در این کتاب مثنوی های اول و مثنوی دوم، غزل های پراکنده از دنیای غزلهای علی معلم بدون هیچ ترتیبی گرد آمده‌اند. مثنویهای معروف مانند: باور کنیم سکه به نام محمد است با این مطلع که: باور کنیم رجعت سرخ ستاره را میعاد دستبرد شگفتی دوباره را باور کنیم رویش سبز جوانه را ابهام مرد خیز غبار کرانه را و یا مثنوی که به شهید دکتر علی شریعتی تقدیم شده است. به این عنوان که سیه بپوش برادر سپیده را کشتند با مطلع: گزین شدند و سواره گزیده را کشتند سیه بپوش برادر سپیده را کشتند و یا مثنوی تاوان این خون تا قیامت ماند بر ما که تقدیم شده با سالار شهیدان امام حسین (ع) از گزیده‌های مجموعه حاضر است. در بخش غزلها، غزلهای زیبایی مانند: بخت گران خواب با مطلع: کار دل شکسته خود پاک ساختیم تنها نه در قمار غمت پاک باختیم و یا غزل زیبای بی‌دماغی گلچین با مطلع: به بوی زلف توام در قفس نواخت بهار صبا ز خیل اسیران مرا شناخت بهار و یا غزلی با این مطلع که: دلم ز گریة بی‌گاه خویشتن شاد است ز سیل خانة ما هست اگر که آباد است از غزلهای زیبای گزیده علی معلم است. شاعر مجموعه به جای مقدمه کتاب دربارة کتاب حاضر چنین می‌نویسد: این قدر هست که مرا در انتشار این مجموعه، هرگز رغبتی نبوده است، پافشاری برخی از ارباب فتوت به تشویق و دلگرمی من، این داغ را بر گردة ادب فارسی نهاد. «وه که چه طعنه زنند بر من و باز هم بر من شاعران» شاید که به حرمت نام و یاد آن عزیزان که بر زبان قلم رفته است. اهل معنی در این هرزه دراییها به دیرة اغماض بنگرند و بر این بیچاره ببخشایند. غزل از شاعر را می‌خوانیم: دلم ز گریة بی‌گاه خویشتن شاد است ز سیل خانة ما هست اگر که آباد است به دولت غمت از عالمی رها شده‌ایم اسیر خویشتن است آن که از تو آزاد است مرا جفای تو خوش‌تر که پند بی‌دردان رهین برق شود خرمنی که بر باد است یکی به ناله‌ام از کاروان نمی‌خیزد به سقف مقبره گویی جرس به فریاد است به صبر پهلوی خسرو درید عشق،‌ این زخم گمان مدار که تنها نصیب فرهاد است معلم! از که ستانیم داد دل که سبو به حکم حادثه آماج سنگ بی‌داد است لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

علی معلم دامغانی

زندگینامه

محمدعلی معلم دامغانی (زاده ۱۳۳۰ دامغان)، فرزند علی اصغر، شاعر معاصر ایرانی است. وی درسال ۱۳۸۰ در نخسین همایش چهره‌های ماندگار به عنوان چهره ماندگار درعرصه شعر و ادب فارسی برگزیده شد. همچنین در دیماه سال۱۳۸۸ از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان رئیس فرهنگستان هنر به جای میرحسین موسوی انتخاب گردید. معلم دامغانی دانش‌آموخته حقوق دانشگاه تهران، شاعر، ترانه سرا و محقق ادبی معاصر است، از وی مجموعه شعری به نام رجعت سرخ ستاره در سال ۱۳۶۰ به چاپ رسیده‌است. «رجعت سرخ ستاره» که پس از بیست و پنج سال توسط حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به چاپ دوم رسید.

محمد علی معلم دامغانی در شمار شاعران نسل اول انقلاب ایران (۱۳۵۷) است و بسیاری از شعرهای مطرح دوران انقلاب و دفاع مقدس از سروده‌های اوست: «این فصل را با من بخوان، باقی فسانه‌است / این فصل را بسیار خواندم، عاشقانه‌است...» او مثنوی هجرت را در مدح روح‌الله خمینی سروده‌است. [۱] او همچنین ترانه‌های بسیاری برای بعضی از خوانندگان مطرح ایران همچون محمد اصفهانی، محمدرضا شجریان و مجیداخشابی سروده‌است. که از آن جمله می‌توان به ترانه باران از آلبوم شب، سکوت، کویر محمدرضا شجریان اشاره کرد. 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

عصرهای کریسکان

اردوگاه اطفال

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

راز نگین سرخ

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی