ورود

نگره‌های هنر

نویسنده: حبیب الله آیت اللهی

کتاب حاضر، بررسی نگره‌های هنر، فلسفه هنری، زیباشناختی هنر و تاریخ هنر از افلاطون تا روزگار ماست که آن را نویسنده معروف و کارشناس هنری ژان لوک شالومو نوشته...

ناشر سوره مهر

شمارگان 1100

شابک 3- 631- 175- 600- 978

تعداد صفحات 163

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

کتاب حاضر، بررسی نگره‌های هنر، فلسفه هنری، زیباشناختی هنر و تاریخ هنر از افلاطون تا روزگار ماست که آن را نویسنده معروف و کارشناس هنری ژان لوک شالومو نوشته و دکتر حبیب‌الله آیت‌الهی با زبان زیبا و روان هنری ترجمه کرده است. به عقیده نویسنده نگرة هنر بنیادهای خود را در هنر ندارد،‌ نگرة هنر خود مختار نیست و باید در یک نگره بیرونی نسبت به میدانگاه هنر، همانند فلسفه مستحیل گردد. با این حال هنر و نگرة هنر در بخشی با هم مشترک هستند. تا اندازه که امروز هنر خودش فلسفه هنر شده است. بنابراین بیشتر از هر زمان، یک جسم همانطوری که هست،‌ یک اثر هنری نیست، مگر در ارتباط با یک تفسیر. این تفسیرها از نظامها و ردیفهای مختلفند: آنها به میدانگاههایی چون نقد هنر، تاریخ هنر و فلسفه هنر، که محدود کردنشان بیشتر از بیش سخت و مشکل است؛ بستگی دارند. همة این ردیفها به منزلة تنوعهایی در نگرة هنر،‌به همگانی‌ترین معنی، پذیرفته شده‌اند که بیشترین محتوای کتاب حاضر را تشکیل می‌دهد. این نوشتار تا آنجا که ممکن است گاه نگارانه خواهد بود و هر نظام تفسیری به مؤلف اصلی آن ارجاع داده شده است و در شکل شناسه‌هایی تنظیم شده است که برای دانشجویان سالهای نخست دانشکده‌ها و مراکز هنری قابل استفاده است. این کتاب کوششی است در جهت شناسایی هنر از آنچه هنر نیست. تلاشی که از زمان افلاطون تا هنوز ادامه دارد. اینکه چگونه این جداسازی را توجیه و بیان کنند و رابطه‌هایی را که بشر با هنر ادامه دارد بفهمد. در این نوشته، پنج خانواده بزرگ نگره‌های هنری، نگره‌های هنر در دوران باستان، کلاسیسم و باروک در سدة هفدهم، شاعرگرایی، فلسفه زیباشناسانة آلمانی، نگره‌پردازان هنر مارکس‌گرا، روانکاوانة هنر، هنر معاصر، و تاریخ هنرنویسان میراث‌خواران فلسفه زیبایی‌شناسی آلمانی به صورت تحقیقی و علمی بررسی شده است. خوانش کتاب برای علاقه‌مندان مسایل نظری هنر بسی سودمند خواهد بود.

نویسنده

حبیب الله آیت اللهی

زندگینامه

حبیب‌الله آیت‌اللهی در 16 اسفند 1313 متولد شد. پدرش آیت‌‌الله حاج شیخ محمد جواد آیت‌اللهی و پدر بزرگش آیت‌الله حاج میرزا عبدالباقی آیت‌اللهی و مادرش دختر آیت‌الله حاج سید عبدالحسین لاری است. پنج ساله بود که به مکتب رفت تحصیلات ابتدایی را در دبستان پهلوی شیراز و دورة متوسطه را در دبیرستانهای حیات و حاج قوام آن شهر سپری کرد از کودکی به ادبیات و به‌خصوص به نقاشی علاقه‌مند بود، از این رو برای تحصیلات دوره عالی وارد دانشکدة هنرهای زیبا دانشگاه تهران شد و در سال 1338 با کسب مقام دانشجوی ممتاز از تحصیل فراغت یافت. آیت‌اللهی که مشمول قانون اعزام دانشجویان رتبه اول به خارج از کشور بود، راهی فرانسه شد و سه سال در آتلیه‌های لوگو و اوژمه به کسب هنر پرداخت. سپس به مدرسه عالی هنرهای زیبای پاریس رفت در آنجا شیوه‌های تازه نقاشی و نیز نقاشی دیواری را فرا گرفت پس از آن به مدرسة عالی هنرهای تزئینی پاریس راه یافت و در رشته آذین‌گری، معماری داخلی، نقاشی دیواری جدید، پیکره‌سازی و طراحی صنعتی تخصص گرفت. به موازات آن در دانشگاه سوربن به تحصیل پرداخت و در سال 1349 در رشته تاریخ هنر تحلیلی و تطبیقی به گرفتن درجه دکتری توفیق یافت.

 

در سال 1351 در مدرسه عالی ساختمان، رشته معماری داخلی را تأسیس کرد که اداره آن نیز با خود وی بود. در سال 1354 با گرفتن فرصت مطالعاتی بار دیگر عازم فرانسه شد و دورة کارشناسی ارشد زیبایی‌شناسی و دانش هنر و دورة دکتری هنرهای تجسمی علمی و عملی را با موفقیت گذراند و در همان مدت در رشته شهرسازی نیز آموزش یافت و به گرفتن درجه‌ای معادل دکتری در آن رشته نایل گردید. در سال 1356 شش ماه در دانشگاه سوربن به تدریس هنرهای اسلامی پرداخت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران بازگشت و سرپرستی گروه برنامه‌ریزی هنر و گروه ترجمه و تألیف کتابهای هنری و نیز ریاست دانشکده هنرهای زیبا را به عهده گرفت. همچنین به عضویت شورای عالی علوم انسانی ستاد انقلاب فرهنگی برگزیده شد. آیت‌اللهی در سال 1362 از بیشتر سمتهای خود کناره‌گیری کرد. اما همچنان تدریس خود را در دانشگاههایی چون تهران، الزهرا، آزاد اسلامی، شاهد، تربیت مدرس، صدا و سیما و دانشگاه هنر ادامه داده است. وی در سال 1366 نیز از ریاست دانشکدة هنرهای زیبای دانشگاه تهران انصراف داد. او در سالهای تصدی خود موفق شد رشته هنر دانشکده معماری و هنر یزد و نیز دانشکده هنر زاهدان را بنیاد نهد. ‌آیت‌اللهی مؤسس دانشکده هنر دانشگاه شاهد و تدوین‌کننده برنامه‌های آن دانشگاه بود. او از مؤسسان موزة هنرهای سنتی سازمان صنایع دستی است و با موزه هنرهای معاصر در ارزیابی آثار هنری خارجی همکاری دارد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

لشکر خوبان

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

عصرهای کریسکان

زندان الرشید

کالک های خاکی

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام